Próg Podrzutowy

Progi nie do ominięcia

Progi to bardzo skuteczne  urządzenia bezpieczeństwa ruchu , których zastosowanie ma na celu fizyczne ograniczenie prędkości. Jasne jest ,że zasady ich lokacji określają przepisy. Wykonanie progu zwalniającego ,może przysporzyć wiele wątpliwości w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Najtrwalsze, a zarazem najdroższe w wykonaniu będą progi z betonowej kostki brukowej. Niestety problemem przy ich wykonaniu jest konieczność ingerencji poprzez  naruszenie konstrukcji drogi podczas ich wykonania ,a to często spotyka się z kolei z problemami związanymi z utrzymaniem gwarancji na wykonaną nawierzchnię.

Montaż progów zwalniających

Rozwiązaniem ,a zarazem alternatywą są progi wykonane z prefabrykatów, łatwe w montażu i konserwacji.

Próg wyspowy
Próg podrzutowy w garażu podziemnym

Progi zwalniające  występują  w kilku wzorach i rozmiarach. Możemy wyróżnić w tej grupie progi wyspowe ,często spotykane w miejscach w których należy zachować ciągłość ruchu dla transportu publicznego . Progi wyposażone są w malowanie ostrzegawcze oraz elementy odblaskowe. Można je stosować w obszarze zabudowanym na drogach następujących klas technicznych  :

  • Lokalnych
  • Dojazdowych
  • Wyjątkowo zbiorczych
Próg podrzutowy na terenie osiedla

Progi podrzutowe mogą być stosowane tylko poza drogami publicznymi  i w zasadzie tylko wtedy gdy konieczne jest ograniczenie prędkości pojazdów do 5-8 km/h. Progi tego rodzaju mają szerokie zastosowanie w ograniczaniu prędkości przy wjazdach na parkingi , tereny zakładowe , obszary zabudowy mieszkaniowej.

            Istotne dla powyższych rozwiązań jest także odpowiednie wykonane oznakowanie pionowe i poziome. Z zastosowaniem znaków A-11a ,P-25 oraz elementami odblaskowymi PEO